napisz do nas

Szybki kontakt


Niepoprawnie wypełniony formularz!

Nie udało się wysłać formularza!

Formularz został wysłany!

Jak wspomóc proces pierzenia u gołębi?

Pierzenie stanowi fundamentalny okres w życiu profesjonalnej hodowli gołębi pocztowych. Dlaczego? Ponieważ jest to prawdziwy początek przygotowań do przyszłego sezonu lotowego. Prezentujemy kilka dobrych praktyk, które pomogą Waszym gołębiom uzyskać najlepszej jakości pióra.

Brak chemii

Przede wszystkim - nie zaburzajmy procesu pierzenia! Nie obciążajmy w tym czasie ptasich organizmów żadnymi szczepionkami i lekarstwami. Mają one negatywny wpływ na proces zmiany piór. Jakiekolwiek leczenie infekcji bakteryjnych i odrobaczanie powinniśmy wykonać niezwłocznie po zakończeniu lotów, jeszcze zanim gołębie zaczną się pierzyć.

Karmienie do syta

To jedyny okres, w którym możemy naprawdę dogodzić naszym ptakom. Niech jedzą, ile tylko potrzebują, a ich pióra będą piękne i mocne. Oczywiście, jeśli tylko ofiarujemy im odpowiednią karmę, która zapewni im wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Pożądana jest tutaj obecność nasion oleistych (np. len, słonecznik, rzepak) - byle nie przesadzić! Przy wysokogatunkowych karmach nie ma najmniejszej potrzeby włączania do diety gołębi chemicznych suplementów na pierzenie.

Woda z czosnkiem

Dobry, profilaktyczny, naturalny środek na katar i inne jesienne infekcje. Można też podawać ptakom wodę z miodem i czarny bez na ogólne wzmocnienie.

Kąpiel

Przynajmniej raz w tygodniu warto zafundować ptakom kąpiel w wodzie z dodatkiem soli kuchennej i octu jabłkowego, które dobrze wpływają na wygląd i siłę piór. Dobrym rozwiązaniem jest też dodatek kilku kropel jodyny. Taka kąpiel usuwa insekty, wirusy, bakterie i grzyby.

Kontrola nowych piór

Niestety, na nowych piórach również mogą się zagnieździć wysoce szkodliwe pasożyty, np. piórojady, które zniweczą nasze marzenia o mistrzowskich lotach już na samym początku. Zalecamy więc regularne kontrolowanie stanu upierzenia naszej hodowli.


Okres najbardziej intensywnej wymiany upierzenia jest procesem biologicznym - obciążającym, ale niezbędnym, ponieważ pióra zużywają się. Warto zadbać o swoje gołębie w tym wyjątkowym okresie - pióra, która im w tym czasie wyrosną, będą przecież służyć przez cały kolejny rok!


Polecane mieszanki w tym sezonie:

Pod koniec tego okresu:

Hurtowa sprzedaż karm dla ptaków


zobacz ofertę ››