napisz do nas

Szybki kontakt


Niepoprawnie wypełniony formularz!

Nie udało się wysłać formularza!

Formularz został wysłany!

Okres rozpłodu gołębi

Okres lęgów jest najważniejszym okresem w życiu naszej hodowli. Od jego pomyślności zależy to, czy nasze stado powiększy się o nowych lotników. Czy urodzi się nowy champion? Czy najlepsze gołębie przekażą swoje najlepsze cechy? Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić ptakom w tym czasie odpowiednio dobraną karmę, napoje i bezpieczne warunki.

Po leniwym dla gołębi okresie zimy, kiedy najważniejszym celem hodowcy była regeneracja sił swoich podopiecznych, przyszedł czas na oczyszczenie ptasich organizmów z toksyn i pozbycie się niepotrzebnie zmagazynowanego tłuszczu. Nie znaczy to, że możemy gołębie głodzić lub podawać im mniej pokarmu, ponieważ może to mieć tragiczne skutki. Nie zapominajmy o dostarczeniu odpowiednio skomponowanej mieszanki witamin, minerałów, aby nie wyjałowić organizmu gołębia. Już 6-8 tygodni przed łączeniem gołębi w pary zaczynamy podawać mieszanki dietetyczno-oczyszczające. Idealnie sprawdzą się tutaj produkty Gold Wings:

  • MP-Mieszanka Proteinowa – profesjonalna mieszanka budująca i regenerująca tkankę mięśniową. Dodatkowo oczyszcza ptasi organizm z toksyn dzięki zawartości ostropestu (naturalny przeciwutleniacz);
  • SD-Super Dieta – pełnoporcjowa mieszanka oczyszczająca oraz regulująca metabolizm;
  • LE-Lekkostrawna – mieszanka z małą zawartością nasion strączkowych, dzięki czemu jest wyjątkowo łatwo przyswajalna przez gołębie. Dodatek kukurydzy sprawia, że stanowi ona doskonałą karmę w czasie minusowych temperatur.

Jednym z najważniejszych dla hodowców okresów jest czas rozmnażania się. Jego pomyślny przebieg może znacząco podnieść wartość naszej hodowli, a może nawet wzbogacić ją o młodego championa. Okres ten przypada zazwyczaj na miesiące luty-marzec, więc najwyższy czas na kolejną zmianę diety.

Jaja są wysiadywane zarówno przez samice, jak i przez samce; przez pierwsze trzy, cztery dni oboje karmią młode swoim mlekiem. Po czterech, pięciu dniach pokarm zmienia się w papkę, która jest pierwszym pokarmem o dużej zawartości białka i tłuszczu. Jego produkcja wymaga dużych nakładów energetycznych. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią dietę przyszłych rodziców, mogą nas spotkać przykre konsekwencje w okresie lęgów - samice mogą mieć trudność ze zniesieniem jaj, które potem mają za cienką skorupkę, a nawet nie zostają one zapłodnione.

Dobrze odżywieni, zdrowi rodzice przekażą też silny układ odpornościowy swojemu potomstwu, co jest szczególnie ważne w chłodnym nadal okresie wiosny. Warto więc wybrać najwyższej jakości mieszanki Gold Wings, profesjonalnie opracowane do stosowania w tym okresie:
  • RX- Rozpłodowa Extra - wysokiej jakości pełnoporcjowa mieszanka rozpłodowa, utrzymująca rodziców w doskonałej kondycji. Idealna również dla młodych gołębi po odstawieniu rodziców; 
  • RLE- Rozpłodowo-Lotowa Extra - Mieszanka o bogatym składzie, przeznaczona do karmienia w czasie rozpłodu, zapewnia optymalny rozwój młodych gołębi. Pozwala uniknąć problemów związanych ze zmianą karmy rozpłodowej na lotową. W czasie lotów odpowiednio wzbogacona zapewnia bardzo dobrą sprawność lotnikom;
  • RL- Rozpłodowo-Lotowa - Mieszanka zawierająca dwa rodzaje kukurydzy i grochu, pozwala na wychów silnych zdrowych młodych. W sezonie lotowym można wzbogacić ją mieszanką energetyczną.

Poza siłą do lotów i życiową energią, organizmy zadbanych ptaków same mogą zwalczyć wiele chorób, a nawet ataki pasożytów. Warto więc poświęcić więcej uwagi należytej profilaktyce i uchronić stado przed przymusem podawania chemicznych antybiotyków i innych lekarstw.

Życzymy Państwu samych, wyśmienitych, młodych gołębi!