napisz do nas

Szybki kontakt


Niepoprawnie wypełniony formularz!

Nie udało się wysłać formularza!

Formularz został wysłany!

6 ciekawostek o gołębiach

Ile kilometrów jednorazowo przeleciał gołąb-rekordzista? Jaką cenę zapłacił chiński milioner za najszybszego gołębia europy? Co mają wspólnego gołębie z dawną stolicą Polski? Prezentujemy tu odpowiedzi na te i wiele innych pytań ciekawych świata miłośników ptaków.

Zagubiony gołąb pokonał Pacyfik

W maju 2013, japoński hodowca gołębi pocztowych Hiroyasu Takasu wypuścił rocznego czarnego gołębia do wyścigu o dystansie 1000 km. Półtora miesiąca później, zagubiony ptak odnalazł się na Vancouver Island w Kanadzie, czyli pokonał 8 tysięcy kilometrów!
Dla porównania dodamy, że przeciętne gołębie pocztowe latają na trasach około 650 km. Najlepsze ptaki potrafią przelecieć jednorazowo około 1000 km.

Gołąb latającą muzą Picassa

Już od dzieciństwa gołębie fascynowały słynnego malarz. Podobno nosił je nawet do szkoły i malował zapamiętale na nudnych lekcjach. W swojej twórczości często umieszczał gołębie na swoich obrazach, np. Dziecko z gołębiem, Gołąb z zielonym groszkiem. Nadał nawet swojej córce imię Paloma, czyli “gołąb” po hiszpańsku.

32 gołębie otrzymały medal za odwagę

W czasie II wojny światowej gołębie wielokrotnie ratowały życie żołnierzy dzięki swoim umiejętnościom powracania z odległych terenów do swojego gołębnika z dołączoną do nóżki informacją. Wrogie wojska rozmieszczały nawet sokolników wzdłuż swoich granic, których ptaki miały wyłapywać angielskie gołębie. Dlatego otrzymały za swoje zasługi medale Dickin – zwierzęcy odpowiedniki angielskiego Krzyża Wiktorii i amerykańskiego Medalu Honoru. 

Fotografia medalu Dickin dla gołębia
Prawdziwy medal Dickin dla gołębia Royal Blue za dostarczenie wiadomości służbom
powietrznym RAF-u w październiku 1940 roku. (fot. Joseph Krol)


Starożytni ptasi listonosze

Od kiedy człowiek nauczył się oswajać gołębie, wykorzystywał je z sukcesem do dostarczania listów. Istnieją dowody na to, że już w starożytnej Persji oraz Grecji gołębie dostarczały ludziom informacje. Były one szybszymi posłannikami niż piechurzy i jeźdźcy. Gołębie roznosiły m.in. wiadomości o koronacji i uroczystościach na dworach władców; informacje o wynikach igrzysk olimpijskich czy po prostu pełne miłości liściki marynarzy wysyłane do swoich żon.

Gołąb za 1,5 miliona złotych

Najszybszy gołąb w Europie o imieniu Bolt okazał się najdroższym gołębiem pocztowym w historii. Chiński milioner zakupił go za 300 tys. funtów licząc na liczne potomstwo z najlepszymi cechami championa. Gołąb pochodził z hodowli 66-letniego Belga, który z powodu choroby musiał pozbyć się wszystkich swoich ptaków.

Gołębie legendarnym wyzwolicielem Krakowa

Podczas jednego z oblężeń Krakowa, kiedy brakowało już mieszkańcom jedzenia i nadziei, jeden z odważnych obrońców wykradł się na zewnątrz grodu z sześcioma ptakami. Chłopiec poszedł po pomoc, nadsyłając wkrótce wiadomość przypiętą do gołębiego skoku: “Odsiecz w drodze. Sześć dni marszu”. Dało to mieszkańcom nowe siły i moc do walki z oprawcą w wyznaczonym terminie. Zaskoczony walecznością Krakowian nieprzyjaciel wycofał wojska. Stało się tak pomimo faktycznego braku pomocy, gdyż rozlane rzeki zatrzymały odsiecz. 


Artykuł powstał na podstawie bloga Gołębiowate ptaki zrzeszającego miłośników szeroko pojętej rodziny ptaków z rzędu gołębiowych.

Hurtowa sprzedaż karm dla ptaków


zobacz ofertę ››